Blog

 • Şömine Yapmaya Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

  Şömine Yapmaya Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

  • Evde şömine yapımı aşamasına başlamadan önce evinizin bulunduğu bölgenin iklim koşulları, cephesi, yalıtım durumu, bulunduğunuz binanın genel durumu ve baca tahliye bölümleri hakkında fikir sahibi olmanız gerekir.

  • Hazırlayacağınız şömine projesinin işlevselliği yukarıdaki unsurlarla doğrudan ve dolaylı yoldan bağlantılı olabilir. Bulunduğunuz odaya duman dolmaması için şöminenizin baca çıkışını çok iyi bir şekilde planlamanız önemlidir. Bu durum sağlığınızı doğrudan etkileyeceği için, bu konuda bilgi sahibi değilseniz, uzman yardımı alarak fikir edinebilirsiniz. 

  • Şöminenizi yerleştireceğiniz alanın; konumu, bacaya yakınlığı, duvar planına uygunluğu ve alanda kolon bulunup bulunmadığı gibi konularda bilgi edinmeniz önemlidir. 

  • Şöminenin bacasının şöminenin yanında kurulması en önemli detaylardandır. Şömineler bacanın büyüklüğüyle uyum sağladığında daha sağlıklı sonuçlar alınabilir. 

  • Şömineniz için yer seçerken, kapı ve pencere gibi hava akımının yoğun olduğu yerlerin karşısında olmamasına dikkat etmeniz önemlidir. Hava akımı şöminenin yanmasını olumsuz yönde etkileyebilir. 

  • Şöminenizin baca çıkışını bulunduğunuz bina içerisindeki diğer evleri etkilemeyecek şekilde dizayn etmeniz önemlidir. Örneğin; pencerelerin bulunduğu bir bina cephesinden şömine bacasının çıkışı yapılmamalıdır. Bu durum diğer evlere duman gelmesine sebep olabilir.

  • Apartmanınızda ya da sitenizde bulunan apartman yöneticisi ya da site yönetimi ile şömine yapacağınızı paylaşarak gerekli prosedürleri yerine getirmeniz gerekebilir. Bazı apartmanlarda şömine yapılışı ile ilgili özel kurallar olabilir. 

    

  Detaylı Bilgi
 • İstanbulda Şömine Yoğunluğu Olan ilçeler

  İstanbulda Şömine Yoğunluğu Olan ilçeler

  ADALAR ŞÖMİNE, ARNAVUTKÖY ADALAR ŞÖMİNE, ATAŞEHİR ADALAR ŞÖMİNE, AVCILAR ADALAR ŞÖMİNE, BAĞCILAR ADALAR ŞÖMİNE , BAHÇELİEVLER ADALAR ŞÖMİNE, BAKIRKÖY ADALAR ŞÖMİNE, BAŞAKŞEHİR ADALAR ŞÖMİNE, BAYRAMPAŞA ADALAR ŞÖMİNE, BEŞİKTAŞ, ADALAR ŞÖMİNE BEYKOZADALAR ŞÖMİNE, BEYLİKDÜZÜ ADALAR ŞÖMİNE, BEYOĞLUADALAR ŞÖMİNE , BÜYÜKÇEKMECE ADALAR ŞÖMİNE, ÇATALCA ADALAR ŞÖMİNE ADALAR ŞÖMİNE, ÇEKMEKÖY ADALAR ŞÖMİNE, ESENLER ADALAR ŞÖMİNE, ESENYURT ADALAR ŞÖMİNE, EYÜPSULTAN ADALAR ŞÖMİNE , FATİH ADALAR ŞÖMİNE, GAZİOSMANPAŞA  ADALAR ŞÖMİNE ADALAR ŞÖMİNE, GÜNGÖREN ADALAR ŞÖMİNE, KADIKÖY ADALAR ŞÖMİNE, KAĞITHANE ADALAR ŞÖMİNE, KARTAL ADALAR ŞÖMİNE, KÜÇÜKÇEKMECE ADALAR ŞÖMİNE, MALTEPE ADALAR ŞÖMİNE, PENDİK ADALAR ŞÖMİNE, SANCAKTEPE ADALAR ŞÖMİNE, SARIYER ADALAR ŞÖMİNE, SİLİVRİ ADALAR ŞÖMİNE, SULTANBEYLİ ADALAR ŞÖMİNE, SULTANGAZİ ADALAR ŞÖMİNE, ŞİLE ADALAR ŞÖMİNE, ŞİŞLİ ADALAR ŞÖMİNE, TUZLA ADALAR ŞÖMİNE, ÜMRANİYE ADALAR ŞÖMİNE , ÜSKÜDAR ADALAR ŞÖMİNE, ZEYTİNBURNU ADALAR ŞÖMİNE

  Detaylı Bilgi
 • Şömine Malzeme Detayları

  Şömine Malzeme Detayları

  · ·        Ocak tuğla gibi, bir yanmaz malzemeden inşa edilmiş ve şömine ötesine uzanır.

  ·        Aksesuar şömine etrafında duvarları korur ve genellikle dekoratif ile tepesinde asmak için şömine rafı mükemmel bir tercihtir.

  ·        Ocaklar  şömine iç ateşi içerir ve duman toplar.

  ·        Baca duman ve gazlar çıkışı için şömine içinden üst geçit. Baca deliği genellikle fırınlanmış kilden yapılır, ancak  paslanmaz çelik de olabilir.

  ·        Baca eve kullanılmış olabilir herhangi yanıcı yapı malzemeleri temas ısısını tutarak baca çevreler.

  ·        Duman odası şömine ve bacayı birbirine bağlar. Duman haznesinin dibinde, aşağı doğru hareket eden ve yağmur veya kurumun doğrudan şömineye düşmesini önleyen duman rafı bulunur.

  ·        Duman rafının altında, yangın kutusunu yukarıdaki alandan ayıran hareketli bir kapak olan damper bulunur. Ateş yanmadığında soğuk havanın eve girmesini önler. Bazı şömine bacalarında ayrıca bir kablo ile çalıştırılan ve aşağıya doğru hareketleri ortadan n kaldırmak için bacaları kapatan bir baca damperi bulunabilir .

  ·        Bir baca kapağı bacaya nem ve hayvanların girmesini önler. Rüzgar çıkıntılarını engellemek için de dönebilir.

  ·        Bazı şömineler, bir kül dökümü ile, biriken külleri daha sonra temizlemek için bir çukura itebileceğiniz ,tuzak kapılı bir açıklıkla donatılmıştır.

  ·        Şömine kapıları cam veya metalden yapılabilir. Ateş söndüğünde  veya şömine kullanılmadığında hava akışını kapatırlar. 

  ·        Ocak demiri: Şöminedeki kütükleri itmek ve konumlandırmak için kullanılır.

  ·        Maşa: Şömine içersindeki kütükleri ve kömürleri kaldırmak için kullanılır.

  ·        Süpürge ve kürek: Külleri süpürmek için kullanılır.

  ·        Kül kovası: Şömine içindeki külleri çıkarmak için sabitler.

  ·        Ocak ayaklığı: Şöminedeki kütükleri yerinde tutar.

  ·         Izgara: Şöminede hava sirkülasyonuna izin vermek için kütükleri yükseltir.

  ·         Şömine paravanı: Kütüklerin ve kömürlerin ocak üzerine yuvarlanmasını önler.

  ·         Ateş ekranı: Şöminedeki kıvılcımların odaya uçmasını önler.

  Detaylı Bilgi
 • Şömine Özellikler

  Şömine Özellikler

  Bir şömine veya ocak bir muhafaza etmek üzere tasarlanmış, tuğla, taş veya metalden yapılmış bir yapıdır.  Şömineler, yarattıkları rahatlatıcı ortam ve bir odayı ısıtmak için kullanılır. Modern şömineler tasarıma bağlı olarak ısı verimliliğinde farklılık gösterir. Bir yangın içerdiği yanma veya firepit; bir baca veya başka bir baca egzozun kaçmasına izin verir. Bir şömine aşağıdakilere sahip olabilir: bir temel, bir ocak , bir ateş kutusu , bir şömine ; bir baca vinci (mutfak ve çamaşır şöminelerinde kullanılır), bir ızgara, bir lento , bir lento çubuğu, ev üstü ustası , bir damper , bir duman odası, bir boğaz, bir baca ve bir baca filtresi veya art yakıcı

  Detaylı Bilgi
 • Odun Ateşlemeli Şömineler

  Odun Ateşlemeli Şömineler

  1. Geleneksel Açık Ocak

  Bunlar yüzyıllardır var olan şömine tipleridir . Genellikle taş veya tuğladan yapılır, onlara yakın olduğunuzda, ısıyı gerçekten hissedebilir, odun yanmasını koklayabilir ve çatırdadığını duyabilirsiniz. Ancak odayı ısıtmakta genellikle daha modern şömine çeşitlerden bazıları kadar etkili değildirler. Ayrıca, evinizde zaten bir şömineniz yoksa, uygun havalandırma için hem açıklığın kendisini hem de bacayı koymak için makul miktarda inşaat işi gerektirir.

   

  2. Kapalı Şömineler

  Bu şömineler açık olmak yerine kapalıdır. Geleneksel olarak, bu tip şömine, yanarken ateşin tadını çıkarmanızı sağlayan büyük bir cam panele sahiptir. Bu  şömine tasarımları , bacadan kaçan daha az ısıya sahip olacak ve odaya daha fazla girecek şekilde tasarlanmıştır, böylece hala odun yanan şömine ateşinin rahat hissini yaşarken daha sıcak kalırsınız.

  Detaylı Bilgi
 • Şömine Hakkında 1

  Şömine Hakkında 1

   

  Odun Ateşlemeli Şömineler

  1. Geleneksel Açık Ocak

  Bunlar yüzyıllardır var olan şömine tipleridir . Genellikle taş veya tuğladan yapılır, onlara yakın olduğunuzda, ısıyı gerçekten hissedebilir, odun yanmasını koklayabilir ve çatırdadığını duyabilirsiniz. Ancak odayı ısıtmakta genellikle daha modern şömine çeşitlerden bazıları kadar etkili değildirler. Ayrıca, evinizde zaten bir şömineniz yoksa, uygun havalandırma için hem açıklığın kendisini hem de bacayı koymak için makul miktarda inşaat işi gerektirir.

   

  2. Kapalı Şömineler

  Bu şömineler açık olmak yerine kapalıdır. Geleneksel olarak, bu tip şömine, yanarken ateşin tadını çıkarmanızı sağlayan büyük bir cam panele sahiptir. Bu  şömine tasarımları , bacadan kaçan daha az ısıya sahip olacak ve odaya daha fazla girecek şekilde tasarlanmıştır, böylece hala odun yanan şömine ateşinin rahat hissini yaşarken daha sıcak kalırsınız.

   

   

  Gaz Yakan Şömineler

  Ahşap yakma şömine versiyonlarıyla aynı hissi vermemelerine rağmen, gaz kullanan şömineler daha temiz yanar ve tipik olarak daha düşük maliyetle daha fazla ısı oluşturur. Ayrıca gaz yakan şömineler, daha az inşaat veya yeniden inşa gerektirebilir. Bu da onları geleneksel odun yanan iç mekan şöminelerine göre  daha çekici bir alternatif haline getirir.

   

   

  3. Gömme Şömineler

  Havalandırmasız dahili kapalı şömineler, baca veya havalandırmaya gerek olmadığından kurulumu en basit olan şöminelerdir. Bu tipteki şömineler, alev rengi tipik olarak yanan gazla ilişkili mavidir. Şöminenin temiz yanmasını sağlamak için her türlü çaba gösterilir.

   

  Etanol Yanan Şömineler

  Etanol yakan şömineler, modern tasarımlarının yanı sıra kurulumdaki kolaylıkları için mevcut trend haline gelmiştir. Herhangi bir dekor veya bütçeye uygun bir şömine  tasarımı bulabilirsiniz. Temiz ve kokusuzdurlar ve belki de en iyisi, eğer varsa, minimum kurulum gerektirirler. Muhtemelen bir gaz veya kapalı odun yanan şömineler kadar ısı üretmeyeceklerini, ancak  bu şöminelerin daha çevre dostu olduğu söylenebilir.

   

  Elektrikli Şömineler

   

  Elektrikli şömineler , piyasadaki tüm şömine türlerinden uygun maliyetli bir seçenektir. Ek bir avantaj olarak, elektrikli şöminelerin kurulumu nispeten kolaydır. Elektrikli şöminelerin bir başka yararı da, şömineye benzer bir ambiyansı korurken ısıtma işlevini açmanıza veya kapatmanıza izin vermesidir. Çoğu elektrikli şöminede uzaktan kumandalı bir ısıtıcı bulunur ve bazılarında farklı kullanıcı yangın efektleri vardır, bu da toplam kullanıcı özelleştirmesine izin verir.

   

  4. Mantel Elektrikli Şömineler

  Şömine elektrikli şömineler , yerleşik bir odun yanan şömineyi taklit etmek içindir, ancak herhangi bir havalandırma veya baca erişimi gerektirmezler. Bu, bir şömine şöminesinin zarafetini ve geleneğini, evinizin herhangi bir odasına çok fazla güçlük veya masraf olmadan dahil etmenizi sağlar.

   

  Odun Yakan Şömine

  Dört tip şömine vardır: Odun yanan, gaz yanan, elektrikli ve etanol yanan şömine. Odun yanan şömineler geleneksel eski batı tarzı şöminelerdir. Eğer çatırdayan bir şömineye sahip olmayı hayal ettiyseniz, bu sizin için en uygunudur. Odun ateşlemeli şömineler açık ocak stiline sahiptir ve yanan odun harika bir ısı kaynağıdır. Odun yanan bir şömine istiyorsanız, kapalı şömineler, şömine eki veya odun sobası vardır.

   

  Gaz Yakan Şömine

  Daha temiz bir şömine , daha geleneksel bir görünüm istiyorsanız, kesinlikle gaz yanan bir şömine istersiniz. Odun yanan şömineler güzel görünse de, biraz temizlik yapılması gerekir . Gaz yanan şöminelerin montajı daha kolaydır. Gaz yakan bir şömine istiyorsanız , bir havalandırma deliği veya baca takılmasını gerektirmez.

   

  Elektrikli Şömineler

  Bu tür şöminelerin de kurulumu çok kolaydır. Odaya mükemmel miktarda ısı oluşturmak ve sağlamak için uygun maliyetlidir. Elektrikli şömine çeşitli modelleri  mevcuttur, ancak popüler tasarımlar elektrikli şömine şömineleri, elektrikli şömine TV standları ve eğlence merkezlerini içerir.

   

  Etanol Yakan Şömineler

  Çok fazla ısı üretmek istiyorsanız, bu tür şömineler genellikle o kadar popüler değildir. Daha iyi ısı üreten bir şömine istiyorsanız, gaz veya odun yanan bir şömine tercih edersiniz. İnsanlar etanol şömineleri severler, ancak kurulumu kolay oldukları için etanol şömine  yakarlar ve birçok stilide mevcutturlar. Duvara monte veya masa üstü ünite alabilirsiniz. Odun veya gaz yakan bir şömineyi etanole dönüştürmenizi sağlayan bir şömine dönüştürme kiti bile satın alabilirsiniz.

   

  Odun Ateşlemeli Şömineler

  Odun yanan şömineler yüzyıllardır kullanılmaktadır. Geleneksel odun şömineleri ve odun sobası tipik olarak bir tuğla veya metal şömineden ve bir baca, baca veya havalandırma deliğinden oluşur.

  Avantajları: Odun yanan şömineler, katı yakıt doldurulduğu sürece uzun süre yanık kalabilir. Şömine için odun peletleri, yongalar, kütükler ve hatta çim kırpıntıları dahil olmak üzere yakılabilecek birkaç farklı ahşap malzemesi vardır. Yanan odun çatlar ve birçok insanın aşina olduğu ve  şöminenin tadını çıkardığı tam bir duyusal deneyim sunar.

  Elektrikli Şömineler

  Elektrikli şömineler, gerçek anlamda gerçek bir alev üretmedikleri için geleneksel anlamda gerçek şömineler değildir. Aslında bir şömine gibi görünmek için giyinmiş bir elektrikli ısıtıcı veya radyatördür. Birçok elektirikli şömine , bir alevin görünümünü ve rengini simüle etmek için elektrik ışıkları sunar. Elektrik bağlantısı gereklidir.

  Avantajları : Elektrikli şömineler herhangi bir yanıcı madde yakmaz ve kül gibi herhangi bir atık oluşturmaz. Elektirikli şömineler bakım gerektirmez veya çok az bakım gerektirirler. Bazı elektirikli şömine modelleri bir ısı kaynağı olarak kullanılabilir.

   

  Odun Yanan Şömineler

  Odun yanan şömineler evinize güzel ve pratik eklemeler yapabilir. Şık duvarlı büyük bir yerleşik şömine, güvenilir bir ısı kaynağı sağlar . Bu şömineler önemli miktarda estetik değer katabilir ve kullanım maliyetlerini azaltmaya yardımcı olabilir.

   

   

   

  Gaz Yakan Şömineler

  Bir başka popüler seçenek olan gaz yakan şöminelerin kullanımı ve bakımı kolaydır.Ahşap şöminenin klasik güzelliğini gaz kolaylığı ile birleştirir.Gazlı şömineler evinizin hemen hemen her yerine monte edilebilir (uygun havalandırma ve bir gaz hattına erişiminiz varsa). Geleneksel havalandırmalı gazlı şöminelerin dışarıda hava alan bir bacaya sahip olması gerekecektir . Ancak, havasız şöminelerin bacaya ihtiyacı yoktur. Şömineniz için alışveriş yaparken birçok seçenek istiyorsanız elektrikli şömineler harika. Şık duvara monte edilen şömine  modellerinden geleneksel taş stilli şömine modellerine  kadar, mevcut dekor düzeninizle sorunsuz bir şekilde uyum sağlayacak bir  gaz yakan şömine bulabilirsiniz.

   


   

  Detaylı Bilgi
 • Şömine Hakkında 2

  Şömine Hakkında 2

  Etanol Yanan Şömineler

  Etanol yakan şömineler, modern tasarımlarının yanı sıra kurulumdaki kolaylıkları için mevcut trend haline gelmiştir. Herhangi bir dekor veya bütçeye uygun bir şömine  tasarımı bulabilirsiniz. Temiz ve kokusuzdurlar ve belki de en iyisi, eğer varsa, minimum kurulum gerektirirler. Muhtemelen bir gaz veya kapalı odun yanan şömineler kadar ısı üretmeyeceklerini, ancak  bu şöminelerin daha çevre dostu olduğu söylenebilir.

  Elektrikli Şömineler

  Elektrikli şömineler , piyasadaki tüm şömine türlerinden uygun maliyetli bir seçenektir. Ek bir avantaj olarak, elektrikli şöminelerin kurulumu nispeten kolaydır. Elektrikli şöminelerin bir başka yararı da, şömineye benzer bir ambiyansı korurken ısıtma işlevini açmanıza veya kapatmanıza izin vermesidir. Çoğu elektrikli şöminede uzaktan kumandalı bir ısıtıcı bulunur ve bazılarında farklı kullanıcı yangın efektleri vardır, bu da toplam kullanıcı özelleştirmesine izin verir.

  4. Mantel Elektrikli Şömineler

  Şömine elektrikli şömineler , yerleşik bir odun yanan şömineyi taklit etmek içindir, ancak herhangi bir havalandırma veya baca erişimi gerektirmezler. Bu, bir şömine şöminesinin zarafetini ve geleneğini, evinizin herhangi bir odasına çok fazla güçlük veya masraf olmadan dahil etmenizi sağlar.

  Odun Yakan Şömine

  Dört tip şömine vardır: Odun yanan, gaz yanan, elektrikli ve etanol yanan şömine. Odun yanan şömineler geleneksel eski batı tarzı şöminelerdir. Eğer çatırdayan bir şömineye sahip olmayı hayal ettiyseniz, bu sizin için en uygunudur. Odun ateşlemeli şömineler açık ocak stiline sahiptir ve yanan odun harika bir ısı kaynağıdır. Odun yanan bir şömine istiyorsanız, kapalı şömineler, şömine eki veya odun sobası vardır.

  Gaz Yakan Şömine

  Daha temiz bir şömine , daha geleneksel bir görünüm istiyorsanız, kesinlikle gaz yanan bir şömine istersiniz. Odun yanan şömineler güzel görünse de, biraz temizlik yapılması gerekir . Gaz yanan şöminelerin montajı daha kolaydır. Gaz yakan bir şömine istiyorsanız , bir havalandırma deliği veya baca takılmasını gerektirmez.

  Elektrikli Şömineler

  Bu tür şöminelerin de kurulumu çok kolaydır. Odaya mükemmel miktarda ısı oluşturmak ve sağlamak için uygun maliyetlidir. Elektrikli şömine çeşitli modelleri  mevcuttur, ancak popüler tasarımlar elektrikli şömine şömineleri, elektrikli şömine TV standları ve eğlence merkezlerini içerir.

  Etanol Yakan Şömineler

  Çok fazla ısı üretmek istiyorsanız, bu tür şömineler genellikle o kadar popüler değildir. Daha iyi ısı üreten bir şömine istiyorsanız, gaz veya odun yanan bir şömine tercih edersiniz. İnsanlar etanol şömineleri severler, ancak kurulumu kolay oldukları için etanol şömine  yakarlar ve birçok stilide mevcutturlar. Duvara monte veya masa üstü ünite alabilirsiniz. Odun veya gaz yakan bir şömineyi etanole dönüştürmenizi sağlayan bir şömine dönüştürme kiti bile satın alabilirsiniz.

  Detaylı Bilgi
 • Şömine Hakkında 3

  Şömine Hakkında 3

  Odun Ateşlemeli Şömineler

  Odun yanan şömineler yüzyıllardır kullanılmaktadır. Geleneksel odun şömineleri ve odun sobası tipik olarak bir tuğla veya metal şömineden ve bir baca, baca veya havalandırma deliğinden oluşur.

  Avantajları: Odun yanan şömineler, katı yakıt doldurulduğu sürece uzun süre yanık kalabilir. Şömine için odun peletleri, yongalar, kütükler ve hatta çim kırpıntıları dahil olmak üzere yakılabilecek birkaç farklı ahşap malzemesi vardır. Yanan odun çatlar ve birçok insanın aşina olduğu ve  şöminenin tadını çıkardığı tam bir duyusal deneyim sunar.

  Elektrikli Şömineler

  Elektrikli şömineler, gerçek anlamda gerçek bir alev üretmedikleri için geleneksel anlamda gerçek şömineler değildir. Aslında bir şömine gibi görünmek için giyinmiş bir elektrikli ısıtıcı veya radyatördür. Birçok elektirikli şömine , bir alevin görünümünü ve rengini simüle etmek için elektrik ışıkları sunar. Elektrik bağlantısı gereklidir.

  Avantajları : Elektrikli şömineler herhangi bir yanıcı madde yakmaz ve kül gibi herhangi bir atık oluşturmaz. Elektirikli şömineler bakım gerektirmez veya çok az bakım gerektirirler. Bazı elektirikli şömine modelleri bir ısı kaynağı olarak kullanılabilir.

  Odun Yanan Şömineler

  Odun yanan şömineler evinize güzel ve pratik eklemeler yapabilir. Şık duvarlı büyük bir yerleşik şömine, güvenilir bir ısı kaynağı sağlar . Bu şömineler önemli miktarda estetik değer katabilir ve kullanım maliyetlerini azaltmaya yardımcı olabilir.

  Gaz Yakan Şömineler

  Bir başka popüler seçenek olan gaz yakan şöminelerin kullanımı ve bakımı kolaydır.Ahşap şöminenin klasik güzelliğini gaz kolaylığı ile birleştirir.Gazlı şömineler evinizin hemen hemen her yerine monte edilebilir (uygun havalandırma ve bir gaz hattına erişiminiz varsa). Geleneksel havalandırmalı gazlı şöminelerin dışarıda hava alan bir bacaya sahip olması gerekecektir . Ancak, havasız şöminelerin bacaya ihtiyacı yoktur. Şömineniz için alışveriş yaparken birçok seçenek istiyorsanız elektrikli şömineler harika. Şık duvara monte edilen şömine  modellerinden geleneksel taş stilli şömine modellerine  kadar, mevcut dekor düzeninizle sorunsuz bir şekilde uyum sağlayacak bir  gaz yakan şömine bulabilirsiniz.

  Etanol Yakan Şömineler

  Bunlar, bir şömine düşündüğünüzde genellikle hayal edebileceğinizden biraz daha trend şöminelerdir. Duvar tipi apliklerden, modern görünümlü bir küçük masa üstü şöminelere kadar çeşitli stillerde gelirler. Genel olarak bu şömineler  estetik değer arayanlar için ço ideal bir tercihtir.

  Detaylı Bilgi

ÜLKE GENELİNDE HİZMET VERİYORUZ